Vojsko

Zvláštní bitva

Roku 546 př.Kr. došlo v Řecku k jednomu zajímavému souboji.

Sparta se dostala do sváru s Argem o kus hraničního území a její vojsko vyrazilo na pochod. Tenkrát byla Sparta ještě mladý stát a její vojsko nebylo tak nebezpečné jak ho známe. Možná i proto nemělo dojít k bitvě, ale Sparťané a Argejští se spolu rádi dohodli, že místo bitvy dojde k mohutnému souboji tří stovek Lakedamionských proti třístovce bojovníků Arga. Byl to zápas hodný starých časů, bojovníci se nemilosrdně masakrovali v obrovském kruhu, který vytvořili hoplité obou armád. Hoplité mohutně povzbuzovali své válečníky a pokaždé když se k zemi zřítil zraněný nebo zabitý muž, vybuchla jedna z armád v jásot. Souboj trval až do pozdních hodin, a když se blížil jeho konec, byla už skoro tma. Nakonec dokázali stát na svých nohách jen tři bojovníci. Jeden Sparťan a dva Argejští. Sparťan vrávoral a krvácel z několika ran a musel se opírat své kopí, aby mohl vůbec stát. A tak oba válečníci Argu ho považovali za poraženého a za vítězného pokřiku svých spolubojovníků se vrátili do svého tábora.

Udělali velkou chybu. Posledního Sparťana totiž nedorazili, nechali ho tam jen tak být a odešli slavit své vítězství. V argejském táboře se skutečně slavilo celou noc a do Argu běžel posel, aby vyřídil ve své polis tu úžasnou novinku. Ale Sparťané se zdaleka necítili poražení. Jejich válečník jménem Othryadés zůstal na místě souboje jako poslední a ze zbroje padlých Argejanů postavil vítěznou mohylu.

Druhého dne se obě armády postavily znovu do pole a obě strany považovaly souboj za vyhraný. Nejdříve se jenom hlasitě hádali, ale hádka rychle přerostla v regulérní bitvu. Argejští nebyli po prohýřené noci v nejlepší kondici a spartská falanga je snadno porazila. Argos přišel o velký kus území a jeho muži si na znamení hanby začali holit hlavy. Sparťané si naopak na památku vítězství nechávali narůstat dlouhé vlasy a tento zvyk jim vydržel po celou dobu trvání Sparty.

Autor: Jan Tinterov

 196 total views,  1 views today

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.