Legendy

Zkamenělá legie

Záhada zkamenělých legií

Píše se rok 251. po Kristu císařem je Trebonian Gallus ( asi 206–253 ), a papež Kornelius je mu trnem v oku. I když je jeho moc potvrzena biskupským synodem, musí rychle opustit Řím. A aby toho nebylo málo, pronásledují ho císařovi legie. Dokonce v počtu několika tisíc mužů. Kornelius tuší, že jejich úkol není pouze ho vyhnat. Mají vojáci za úkol ho v ústraní ,,nenápadně“ zlikvidovat?

Papež nemá stání, utíká, stále dál a dál. Už opustil území centrální Itálie, na cestě je dlouho, ale pronásledující legie jsou mu stále v zádech. A cesta před ním se začíná pomalu zavírat. Nechal se vehnat do pasti! Jen kousek před ním je moře. Má plavat a utopit se? Nebo zůstat a zemřít jejich rukou? Už pomalu vidí tváře císařských vojáků. Z jejich řevu je jasné, že se ho mají zabít. Papež padne na kolena obrátíc se k Bohu. Požádá ho o pomoc a snaží se přijmout jistou smrt. Když otevře oči po modlitbě, nevěří.

Tam, kde ještě před chvílí byly pozice legií připravených k útoku, je najednou obrovská řada mohutných kamenů…..

Poblíž jiho-bretaňského města Carnacu stojí tito legionáři dodnes. Můžeme z toho soudit, že pronásledování papeže brali tehdy Římané opravdu vážně. Zdejší seskupení kamenných sloupů je totiž největší na celém světě. Dokonce i slovo menhir, pochází ze staré bretonštiny – jedná se o spojení men (kámen) a hir (dlouhý).

Celkem jich lze v okolí napočítat více než 3000, dokonce i rozestavění kamenů zhruba odpovídá pozicím římského vojenského ležení.

Zkamenělé vojsko je uspořádáno do pěti řad. Jsou pojmenovány Le Ménec, Kermario, Le Manio, Kerlescan a Le Petit Ménec. Zvláštní útvar, sestávající celkem z více než 70ti kamenů, se nachází v řadě Le Ménec, nejblíže Carnacu. Že by legionáři seskupení kolem ohně? Celkem do této řady patří 1099 kamenů stojící v 11 alejích, možný pozůstatek klasického římského bojového postavení.

Kdo ví?? Vědci mají problémy s objasněním datace i důvodu takové stavby. Shodují se však, že tyto menhiry se pravděpodobně objevily až v době, kdy území vládl již křesťanský Řím. To dělá celou záhadu ještě větší. ….. Že by opravdu zázrak boží? …..

 102 total views,  1 views today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.