Historie

Římské meče

ŘÍMSKÉ MEČE:

V úvodu je třeba osvětlit, že slovo „gladius“, znamená v překladu pouze a jenom MEČ!!

Nyní si o něm povíme více.

Gladius Hispaniensis:

Neboli Hispánský meč. Používal se v období do konce Římské republiky (předimperiální doba) a vyznačoval se listovitou čepelí a nevýraznou příčkou/záštitou. Jeho délka byla zhruba 50 – 60 cm, a byl určen pro bodání i sekání.

Gladius Mainz:

Meč gladius, který měl nově velmi protáhlou špici čepele. To činí z tohoto meče smrtící a rychlou bodnou zbraň. S takovouto špičkou čepele bylo možné probodnout i kroužkovou košili. Délka meče Mainz byla 65 – 70 cm, šířka čepele cca. 7 cm. Nevýhodné bylo, že špice se často lámala.

Gladius Fulham:

Je velice podobný typu Mainz. Délkou byl téměř stejný, ale na rozdíl od typu Mainz je čepel mírně užší, asi o 1 cm. A nápadným rozdílem je trojúhelníkový hrot. Jedná se o vývojový mezičlánek mezi gladius Mainz a gladius Pompeii

Gladius Pompeii:

Čepel meče typu Pompeii měla dvě ostří, což poskytovalo i efektivní použití k seku. Špice je oproti mladšímu typu tupější, ale zhruba stejně účinná, jen ne tak křehká. Gladius s touto čepelí byl oproti prvnímu typu celkově odolnější. Šířka čepele byla cca. 5 cm. Byl nejrozšířenějším typem a patřil mezi nejkratší druh tohoto meče. Dosahoval délky pouze do 55 cm.

Markomanský meč – Gladius Ringschwert:

Ringschwert je inspirován sarmatskými zbraněmi a při jeho rekonstrukcích vycházíme z místních nálezů germánských kopií (najdete to v Droberjarovi, enciklopedie germ. a ř. archeologie v čechách). Délka čepelí se pohybuje nad 55 cm, v době markomanských válek za vlády Aurelia se meče prodlužují a to trvá až do období dominátu, kdy dosahují na délku spathy. Tento typ meče se používal ve 2. a 3. století po Kristu a nálezy jeho fragmentů jsou známy i z našeho území.

 

Germano-římský meč – spatha:

Nejvyšší vývojový stupeň římských mečů. Měřil 70 až 110 cm a měl cca 4 cm širokou čepel s kosočtvercovým profilem. Ostří byla buď přesně souběžná, nebo se lehce zužovala směrem ke špičce. Hrot čepele měl prudce špičatý tvar. Jílec se skládal ze dřeva, slonoviny, želvoviny či kosti. Delší meče Spatha byly určené jízdě. Některé meče spatha si jde vzhledem celkem snadno splést s meči vikingů.

 605 total views,  1 views today

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. Laila says:

    Slušná práce. Hezký článek. Díky 🙂

    1. admin says:

      Děkujeme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.