Kultura

Koloseum

Koloseum

Velké římské Koloseum, původně Flaviovský stadion, je oválný Amfiteátr v centru Říma. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy postaven. Je to jedno z největších děl římské architektury. Nachází se východně od Fora Romana. Jeho stavba začala mezi lety 70-72 po Kristu za římského císaře Vespasiana a byla dokončena asi v roce 80 po Kristu, za vlády císaře Tita. Až za vlády císaře Domidiána byly provedeny některé další úpravy. Původně bylo Koloseum schopno pojmout 50 000 sedících diváků a bylo užíváno ke Gladiátorským zápasům a veřejným podívaným. Vedle gladiátorských her se zde pořádaly i naumachie, zápasy s divou zvěří a popravy, rekonstrukce známých bitev, sportovní utkání a dramata založená na mytologii. Velké hry (munera), byly vždy pořádány spíše jednotlivci než státem. Měly silný náboženský prvek, ale byly rovněž demonstrací moci a rodinné prestiže a byly velmi populární mezi lidem.

Dalším populárním druhem show byl lov zvířat, (Venatio). Tato show využívala velké množství divokých šelem, z celé říše. Slavný gladiátor Carpoforus dokonce ve svém posledním boji zabil Nosorožce. Takové události se příležitostně odehrávaly ve velkém měřítku. Traianus prý oslavoval jeho vítězství nad Dácií v roce 107, podívanou čítající na 11 tis. zvířat a 20 tis. gladiátorů a amazonek během 123 dnů.

Sylvae – neboli osvěžení přírodních scén – se také konalo v Koloseu. Malíři, technici a architekti postavili podobiznu lesa s pravými stromy, pěstovanými na ploše arény. Zvířata byla představena, aby oživila scénu pro potěšení publika. Takových scén se mohlo užívat jako pozadí lovům a dramatům popisujícím události z mytologie. Příležitostně byly rovněž využívány pro popravy, ve kterých hrdina příběhu, (představován odsouzenou osobou) byl zabit gladiátory (at gladium) nebo hrůznými, ale mytologicky přesnými způsoby – například byl sežrán šelmami, rozsekán na kusy nebo upálen k smrti. Dále byly arény jako Koloseum prvním závodištěm vozů na světě, tehdejší vozy ale neměly válce, ale koně, a neřídil je řidič, ale vozataj. Takže až příště uvidíte v televizi formule, vzpomeňte, kde a jak to začalo…

Během zápasů v Římském koloseu zemřelo celkem přes 400 tisíc lidí a kolem 1 milionu zvířat.

 328 total views,  1 views today

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.